Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Eco printing na Washpapie - w zgodzie z naturą

2018-07-02
Eco printing na Washpapie - w zgodzie z naturą
Tym razem zapraszamy Was do artykułu przygotowanego przez dystrybutora Washpapy :) Ecoprinting to bardzo ciekawa technika! Zafascynowały nas te efekty. Zobaczcie sami:
Czas na farbowanie Washpapy w zgodzie z naturą.

Do pierwszego eksperymentu postanowiłyśmy wykorzystać lato – świeże liście klonu palmowego, śliwy, katalpy, milinu i kiwi, czyli wszystko to co znalazłyśmy w ogrodzie.
Biała Washpapa AGED została dodatkowo pofarbowana kurkumą, dzięki której uzyskałyśmy piękny, żółty kolor.

A oto jak wyglądał nasz pierwszy eksperymentalny proces eko farbowania, zainspirowany filmami na You Tube:

1. W wysokim garnku mieszamy wodę z ¾ szklanki octu, wkładamy Washpapę i gotujemy na wolnym ogniu przez ok. godzinę. Taka mieszanka ma zapewnić lepszą trwałość wzorów.
przygotowanie tkaniny do ecoprintingu
2. Ugotowany materiał wyciągamy z garnka i przepłukujemy zimną wodą.
washpapa barwiona kurkumą
3. Następnie układamy świeże liście na Washpapie w dowolny wzór. Nasze liście wcześniej zmroziłyśmy w zamrażalniku – właśnie taką poradę znalazłyśmy w Internecie. Inne źródła sugerowały moczenie liści przed samym ułożeniem w rdzawej wodzie lub roztworze octu z wodą (50:50). Rdzawa woda ma dodać liściom definicji – czyli wyeksponować zewnętrzne krawędzie.
ecoprinting na washpapie - układanie liści
4. Ozdobioną liśćmi Washpapę składamy na pół – przykrywając liście i jeszcze raz na pół a następnie nawijamy dość ściśle na wałek – w tym celu wykorzystałyśmy słoik. Tak przygotowany wałek owijamy sznurkiem, aby zabezpieczyć ułożony wzór podczas gotowania. Z braku sznurka wykorzystałyśmy siatkę do wędzenia szynek. Okazała się idealna. Kto wędzi i ma w domu niech skorzysta ;-)
ecoprint na washpapie - zawijanie tkaniny do gotowania
5. Teraz czas na gotowanie. Zanurzamy wałek w tej samej octowej wodzie, w której początkowo gotowała się Washpapa. Ciekawość nas zżerała, ale przetrzymałyśmy ją gotując Washpapę ok 4 godzin. Niepotrzebnie na tym etapie dorzuciłyśmy do gotowania dwa zardzewiałe gwoździe – nie dały poświaty tylko zabarwiły Washpapę na zewnątrz na szaro ;-( po zdjęciu siatki kawałek Washpapy wyglądał jak odciśnięta, szara szynka.
ecoprinting - z gwoździem czy bez?
6. Kolejny etap to suszenie połączone z prasowaniem. Prasowałyśmy Washpapę jeszcze wilgotną aby rozprasować zagniecenia będące efektem nawinięcia na wałek.
I jest! W końcu możemy zobaczyć, co powstało z naszego procesu farbowania i naturalnego nadrukowywania Washpapy, który był zbitkiem wielu źródeł informacji znalezionych w sieci.

ecoprinting washpapa liście

efekty ecoprinting na washpapie - pierwsza próba

Czy eksperyment okazał się sukcesem? TAK! Pokazał, że to nie jest takie trudne.
A czy efekt nas zadowala? Chyba jeszcze nie… To była pierwsza próba.
Przy kolejnych próbach pofarbujemy Washpapę aged SAHARA – wydaje nam się, że odcienie brązów będą pięknie korespondowały z naturalnymi kształtami i kolorami liśćmi. Bardzo dobrze odciska się też katalpa – na pomarańczowo.
Uszyłyśmy kosmetyczkę i małą torebkę, a w przygotowaniu torba :)
mała torebka i kosmetyczna z Washpapy - ecoprinting liście
A Wam życzymy powodzenia – publikujcie swoje dzieła :)
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel