Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Embossing na gorąco

2015-01-24
Embossing na gorącoEmbossing na gorąco jest łatwą i efektowną techniką. Pudry do embossingu starczają na długo i jest ich cała masa rodzajów! Zapraszam do obejrzenia video oraz przeczytania dalszej części notki; które zawierają instrukcję, wskazówki, pomysły, porównanie pudru do embossingu z UTEE, parę słów o markerze z tuszem do embossingu i pewnie kilka innych ciekawostek ;)



 Co jest potrzebne do embossingu na gorąco?

- Puder do embossingu. Na rynku dostępna jest cała masa rodzajów i kolorów pudru do embossingu. Pudry kolorowe, perłowe, przezroczyste, metaliczne, pudry holograficzne, świecące w ciemności, pudry z brokatem, drobinkami miki, drobinkami nietopiącymi się [puder z serii Distress Tima Holtza, dzięki któremu otrzymacie postarzony efekt], pudry w dużych granulkach do tworzenia nieregularnych efektów, pudry do detali i pewnie jeszcze inne :) Masa rodzajów, masa efektów ale sposób użycia ten sam. Do embossingu możecie użyć też UTEE.

- Nagrzewnica. Jak dla mnie - niezastąpiona. Przydaje się nie tylko do embossingu ale o tym napiszę kiedy indziej ;)

Tusz do embossingu lub marker do embossingu lub inny wolnoschnący tusz (np. tusze pigmentowe). Tusz do embossingu jest przezroczysty i wolnoschnący - idealny do wszystkich (kolorów) pudrów. Markery do embossingu często są lekko zabarwione dla wygody pisania/rysowania, ale kolor znika po embossowaniu. W sumie to widziałam chyba też tusz w padzie, który miał lekki odcień przed embossowaniem. Do embossingu na gorąco możecie użyć tusze pigmentowe na bazie wody lub oleju, tusze kredowe i inne, które wolno schną. Tusze np. Distress (pomijając specjalny tusz Distress do embossingu), StazOn są tuszami fantastycznymi ale nie do embossingu ;) Wolniej schną też np. StazOn Opaque ale to tusze na bazie rozpuszczalnika, więc raczej nie chcemy ich podgrzewać. Jeśli nie używacie tuszu do embossingu - starajcie się dobierać kolor tuszu do koloru pudru. Np. używając czarnego tuszu i zielonego pudru możecie się zdziwić ;) Nie mówiąc już o używaniu kontrastowych zestawień kolorystycznych.

- Kartka papieru, na którą strzepiemy nieużyty puder, i z której przeniesiemy go do pojemniczka. Wyobrażacie sobie ściąganie pudru ze stołu lub maty? Masakra.

Stempla (jeśli nie piszecie markerem) oraz papieru (lub innej bazy) chyba nie muszę wymieniać ;) 

Instrukcja

1:  Zrób odbitkę stemplem używając tuszu do embossingu lub narysuj/napisz coś markerem z tuszem do embossingu.
2: Posyp motyw pudrem do embossingu.
3: Poruszaj trochę kartką, by puder dobrze przyczepił się do motywu.
4: Otrzep kartkę. Możesz postukać palcem w tył lub krawędź kartki ale nie dotykaj motywu.
5: Jeśli puder przyczepił się do papieru - możesz pozbyć się go suchym pędzelkiem. Uważaj, by nie ściągnąć pudru z motywu.
6: Rozpuść puder nagrzewnicą. Pamiętaj, że nagrzewnica potrzebuje chwilki, by się nagrzać. Mając na uwadze to, że przegrzanie pudru może powodować jego wsiąknięcie w papier - zacznij nagrzewać motyw bliżej siebie i stopniowo przesuwaj go od siebie, gdy kolejne obszary się rozpuszczą. Dzięki temu nagrzewamy puder tylko do momentu stopienia go, nie przegrzewając motywu. 

Ważny jest rozmiar drobinek pudru. Puder do detali jest najdrobniejszy i - jak możecie zobaczyć po czerwonej twarzy - każda linia została dobrze odwzorowana. Kwiat wykonany z pomocą pudru przezroczystego ma widoczne "grudki", gdzie drobinki były większe. Napis zrobiony UTEE ma duże przerwy - drobinki były na tyle duże, że nie mieściły się w przestrzenie miedzy drobinkami już przyczepionymi do tuszu. Drobne pudry mają oznaczenia np. "do detali".

porównanie rozmiaró∑ pudru do embossingu


Uwagi i ciekawostki

- Średnia temperatura topnienia pudru RangerInk to ok. 150 stopni Celsjusza, natomiast nagrzewnica (Rangera) może się rozgrzać nawet do ok. 230 stopni Celsjusza.
- Tuszu do embossingu nie da się zastąpić wodą. Nie zastępujcie tuszu do embossingu klejem - kleje rzadko kiedy są produkowane z myślą o podgrzewaniu, więc mogą się spalić, dymić, mogą się na nich wytworzyć bąbelki.
- Pudru nie można topić parą wodną ani płomieniem. Suszarka do włosów ma za niską temperaturę.

Pozdrawiam,
Drycha
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2015
pixel