Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Foamiran - jak używać?

2016-09-02
Foamiran - jak używać?

Witajcie :)
Wstąpiłam do Na Strychu się pogościć, jest mi z tego powodu bardzo, bardzo miło.
Tematem gościnym jest foamiran, a konkretnie różnica pomiędzy foamiranem irańskim (tym na ciepło) i zimnym. Zacznę od tego pierwszego.
Pianka - foamiran irański dostępny w sprzedaży w arkuszach. Wykorzystywany do tworzenia kwiatów, które wyglądają bardzo realistycznie i zależnie od wielkości są wykorzystywane do różnych form rękodzieła.

Wycinanie

Do wycinania kwiatów świetnie nadają się wykrojniki jak również - dla "nieposiadaczy" maszynek Big Shot - nożyczki. Zaletą przepuszczenia pianki przez maszynkę jest to, iż robi się ona cieńsza, co ułatwia kolejny etap pracy czyli formowanie foamiranu.

foamiran wycinany wykrojnikiem

jak zrobić kwiaty z foamiranu

Formowanie

Kolejnym etapem tworzenia kwiatków z irańskiego foamiranu jest podgrzewanie go na żelazku (lub z pomocą nagrzewnicy). Do kwiatów, które będziemy formować palcami, polecam niską temperaturę. Jeśli chcemy wykonać kwiaty bez niestandartowego formowania, nastawiamy żelazko na maxa i pozwalamy piance się zwinąć. Tak powstają głównie maleńkie kwiatuszki...

kwiaty bzu z foamiranu

...ale powiem wam, że foamiran "na ciepło" czyli irański można formować bez użycia jakiegokolwiek podgrzewacza, pod wpływem ciepła rąk również da się uformować piankę tyle, że nieco ciężej. Żelazko jest ułatwieniem.

jak zrobić kwiaty z foamiranu - gnieciuszki

jak zrobić kwiaty z foamiranu

Zimny foamiran jest delikatniejszy w dotyku i bardziej elastyczny i łatwiej go uszkodzić. Nadaje się głównie do tworzenia dużych kwiatów, które można gnieść, formować i rozciągać, a wiadomo - im mniejszy kwiat, tym bardziej jest to utrudnione, więc ładnych zwijających się maluszków już z niego nie zrobicie. Wadą jest to, że nie zachowuje do końca nadanej  mu formy.

Barwienie

Do barwienia pianki (i jednej, i drugiej) używam tuszów. Głownie pigmentowych, gdyż te właśnie najlepiej sprawdzają się jeśli chcemy uzyskać ładne cieniowania, wzajemnie przenikające się kolory. Polecam do tego Latarnię Morską oraz Dovecraft. Jeśli chcemy uzyskać delikatne i subtelne kolory świetnie sprawdzają się tusze Distress ale uwaga - bardzo brudzą ręce ;)

tuszowany foamiran

tuszowany foamiran

tuszowanie foamiranu

Jako narzędzie tuszowania sprawdzi się każda gąbeczka. Ważne, aby nie nakładać zbyt dużej ilości tuszu, bo jego nadmiar powoduje ślizganie się pianki podczas formowania po podgrzaniu.

Mam nadzieję, że w miarę jasno i klarownie przedstawiłam Wam oba foamirany.

Prace przykładowe

Foamiran zimny:

kwiaty z foamiranu zimnego

kwiaty z foamiranu

Foamiran ciepły:

kwiaty z foamiranu

róże z foamiranu

Pozdrawiam serdecznie - AgaC :)

od sklepiku: Kwiaty pokazane w tym artykule zostały wykonane z użyciem zaprojektowanych przez Agnieszkę wykrojników Rosy Dot, które możecie kupić w naszym sklepiku :) Zapraszamy!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016

Użyte w projekcie

pixel