Maszynki do wycinania i wytłaczania
2018-01-10
Temat maszynek do wycinania i wytłaczania jest bardzo szeroki, a ilość rodzajów wykrojników, akcesoriów i dodatków może trochę dezorientować ale zapewniamy, że to nie takie trudne :) Tym przewodnikiem chcemy przedstawić informacje na temat różnych materiałów w jednym miejscu.
Na czym to polega?
Istnieją maszynki wykorzystujące różne sposoby wycinania i wytłaczania: maszynki elektroniczne - tnące jak ploter (przesuwające się ostrze) oraz (bardziej rozpowszechnione wśród rękodzielników) maszynki z mechanizmem z wałkami (podobne do magla;). Przepuszczając "kanapkę" miedzy rolki maszynki wycinamy różne kształty i tłoczymy papier - wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju folder lub wykrojnik użyjemy. To od wykrojnika lub folderu zależy to, jaki wzór będzie wycięty lub wytłoczony oraz w jakim materiale możemy pracować (tabelka na końcu).
Co to jest "Kanapka"?
Kanapka (z angielskiego "sandwich") to złożone ze sobą:
- płytki z wykrojnikiem lub folderem,
- materiał, który wycinamy/wytłaczamy,
- ewentualnie platforma (platformy nie potrzebują np. wykrojniki Bigz ale o tym niżej)
W skrócie: "Kanapka" to pakiet, który przeciskamy przez rolki maszynki.
Przykład "kanapki" / pakietu podczas wycinania z wykrojnikiem Sizzix Bigz (wykrojnik, papier i dwie płytki Cutting Pads):
Przykład "kanapki" / pakietu podczas wycinania z wykrojnikiem Sizzix Bigz (wykrojnik, papier i dwie płytki Cutting Pads):
Popularne maszynki do wycinania i wytłaczania
Istnieją różne maszynki, w Polsce zapewne najpopularniejsza jest maszynka Big Shot firmy Sizzix.
Aktualna wersja maszynki to wersja biało szara jednak maszynki występowały już w wersjach błękitno-turkusowej, różowo-czarnej, grafitowej itp.
Sidekick to mała wersja maszynek do wykrojników i folderów. Sidekick umożliwiają używanie wykrojników i folderów o szerokości do 2,5 cala czyli ok. 6,35cm | |
Podstawowa maszynka Big Shot ma otwór na "kanapkę" o szerokości 6 1/8 cala czyli ok. 15,6cm. Maszynka występuje też w wersji elektrycznej (Big Shot Express Machine) oraz składanej (Foldaway). | |
W większej wersji maszynki - Big Shot Plus - mieści się platforma o formacie A4. | |
Dostępna na rynku jest też maszyna Big Shot Pro - największa z maszyn Sizzixa o wałkach ok.33cm. |
Co jest potrzebne do wycinania/wytłaczania?
Istnieje masa różnego rodzaju płytek oraz akcesoriów, jednak do podstawowego wycinania różnymi rodzajami wykrojników i wytłaczania folderami wystarczy maszynka, dedykowana do niej platforma oraz para płytek Cutting Pads (to te przezroczyste). Maszynki Big Shot i Big Shot Plus mają w zestawie dedykowaną do nich platformę oraz parę płytek Cutting Pads.
Platforma
Istnieją różne wersje platform (krótsze, dłuższe), ze "skrzydłami" skręconymi śrubami (platformę dopasowuje się otwierając ją jak książkę) lub z podkładkami oddzielnymi.
|
|
Podkładki Cutting Pads
Podkładki Cutting Pads są transparentne, to między nie układamy wykrojnik lub folder oraz materiał, w którym wycinamy. Najstarsza wersja jest przezroczysta ale w przypadku podstawowego rozmiaru (ok.15,5cm x 22,5cm) występują też płytki brązowe, koralowe, turkusowe itp. Poza względem wizualnym nie różnią się one od siebie.
|
|
Dostępne są też platformy płytki dłuższe lub większe, które używamy wg potrzeby do większych wykrojników/maszynek. |
Jak dbać o płytki Cutting Pads?
Rodzaje wykrojników i potrzebne akcesoria
Wykrojniki grube mają grubość 5/8cala czyli ok. 1,6cm i wypełnione są czarną pianką, która chroni ostrza i wypycha wycięte kształty.
Grube wykrojniki tną w wielu materiałach, m.in. papier, tekturę, filc, tkaniny, piankę, taśmę/folię magnetyczną, skórę, metal (taki jak z puszek aluminiowych), cienki akryl i wielu innych.
Wykrojniki Movers&Shapers dzielą się na wykrojniki bazowe (większe) oraz wykrojniki mniejsze, które muszą być używane razem z wykrojnikami bazowymi.
Wykrojniki grube wymagają użycia maszynki oraz podkładek tnących (przezroczystych), platforma w tym wypadku nie jest potrzebna do złożenia "kanapki":
Seria Movers and Shapers z Sizzixa. Wykrojniki z tej serii dzielą się na dwa rodzaje: wykrojniki bazowe (większe, jeśli używa się go pojedynczo, to korzysta się z niego tak jak z innych wykrojników grubych) oraz wykrojniki mniejsze - które muszą być używane z wykrojnikami bazowymi lub płytką Base Tray. Zapraszamy do obejrzenia poniższego filmiku o wykrojnikach z serii Movers and Shapers:
*
Te wykrojniki mają grubość 1/8cala czyli ok. 0,3cm - podczas ich użycia należy postępować zgodnie z instrukcją na platformie maszynki, zdejmując odpowiednie warstwy.
Wykrojniki Sizzlits występują w różnych rozmiarach ale warto zwrócić uwagę, że długie wykrojniki z tej serii wycinamy za pomocą dedykowanych im długich płytek Cutting Pads lub Cutting Pads Extended, ponieważ płytki standardowe są za krótkie.
Wykrojniki Framelits |
Wykrojniki w formie ramek: mają okienka, przed które świetnie widać wzór, który znajdzie się na wyciętym kształcie. Jest to bardzo przydatne w przypadku rozmieszczania wzoru z papieru scrapbookingowego na elementach, podczas wycinania kształtów w fotografiach itp. Filmik:
Wykrojniki Thinlits |
Cienkie wykrojniki o wzorach z wieloma detalami. Tną pojedynczo papier, folię metalową (np. aluminiowa), kalkę itp.
Wykrojniki cienkie z obszarami wytłaczania
Część wykrojników cienkich ma obszary, które mogą być dodatkowo wytłoczone. Na podglądach wykrojników obszary wytłoczeń są najczęściej zaznaczone innym kolorem lub pewne elementy po prostu wyglądają jak wytłoczone. Na zdjęciu z misiami bardzo dobrze widać jak wygląda wykrojnik z obszarami wytłoczeń - obszary te to po prostu dziury w blaszce wykrojnika, nie ma wokół nich żadnych ostrzy.
Część wykrojników cienkich ma obszary, które mogą być dodatkowo wytłoczone. Na podglądach wykrojników obszary wytłoczeń są najczęściej zaznaczone innym kolorem lub pewne elementy po prostu wyglądają jak wytłoczone. Na zdjęciu z misiami bardzo dobrze widać jak wygląda wykrojnik z obszarami wytłoczeń - obszary te to po prostu dziury w blaszce wykrojnika, nie ma wokół nich żadnych ostrzy.
Na przytoczonych przykładach widać, że przy niektórych wzorach są to obszary mało istotne (pokazana powyżej latarnia morska będzie wyglądała bardzo ładnie bez tłoczeń, tak samo elementy zestawu ramek czy zestawu z ptaszkami), natomiast są przypadki, kiedy bez wytłoczenia wzór dużo traci - pokazane niżej misie bez wytłoczenia są bardzo nieczytelnym wzorem.
Podczas zwykłego wycinania wzoru wytłoczenie widać mniej, bardziej lub wcale zależnie od materiału, w którym wycinamy.
Dzięki podkładkom Texturz, efekt wytłoczenia (embossingu) będzie wyraźny, dobrze widoczny.
Płytka stosowana wraz z silikonową podkładką umożliwia też wytłaczanie przy pomocy masek i szablonów. Podkładki Texturz stosuje się razem. (Kiedyś obie płytki Texturz miały kolor czarny ale producent zmienił ich kolory na czarny i szary.)
Wykrojniki cienkie na pełnej blaszce
Tutaj nie mamy już możliwości wytłaczania, a jedyne ewentualne dziurki są w wykrojniku są do podważeniem igłą papieru, by wyjąc go z wykrojnika (jeśli sam nie wyskoczył). Niektóre wykrojniki mają piankę pomocniczą, która wypycha papier po wycięciu. Jak widzimy - występują wykrojniki pojedyncze lub blaszki z kilkoma wzorami na raz.
Pianka do wykrojników jest też dostępna oddzielnie do kupienia. Możemy sami umieścić ją w wykrojniku.
UWAGA 1 - Niektóre wykrojniki (te o wielu drobnych detalach) mogą wymagać kilkukrotnego przepuszczenia "kanapki: przez maszynkę, a nawet obracania wykrojnika między kolejnymi przepuszczeniami przez maszynkę.
UWAGA 2 - Niektóre wykrojniki (szczególnie te o wielu drobnych detalach) mogą wymagać użycia adaptera do cienkich wykrojników.
Embossing to pożyczona z angielskiego nazwa na wytłaczanie. Folder do embossingu ma dwa skrzydła, między które wkłada się papier (tak, jakby wkładało się zakładkę w książkę). Folder układa się między płytkami Cutting Pads i po dopasowaniu platformy - przepuszcza się kanapkę przez maszynkę. Dzięki folderom można uzyskać wiele interesujących efektów.
Występują też foldery do embossingu 3D!
Te innowacyjne wzory są wielopoziomowe a nie - jak na innych folderach - dwupoziomowe. Dzięki temu efekt jest jeszcze bardziej spektakularny.
Foldery do embossingu / wytłaczania z wbudowanymi wykrojnikami
Sizzix Impresslits to fuzja folderu do wytłaczania oraz wykrojnika! Wielopoziomowe wytłoczenie i wbudowane ostrze pozwalają na wykonanie idealnych elementów dekoracyjnych. Obejrzyj filmik przedstawiający instrukcję użycia oraz efekty uzyskane Sizzix Impresslits:
Przykłady innych podkładek i akcesoriów
Platforma magnetyczna, dzięki której cienkie wykrojniki nie przemieszczają się podczas wycinania | |
Szczoteczka i mata służą do oczyszczania cienkich wykrojników o ażurowych wzorach z pozostałości wycinanek. | |
organizer przyczepiany do maszynki |
Najczęściej zadawane pytania
"Niesamowicie ucieszyłam się dziś z prezentu jaki sprawił mi mąż - kupując u was maszynkę do wykrojników.Zabrałam się do pracy - wg instrukcji, ale chyba robię coś nadal nie tak jak trzeba, ponieważ "pocięłam" górną płytkę przezroczystą. Co robię nie tak?[...] Tak się ucieszyłam, a tu taka wpadka....."
Odpowiedź: To normalne, że przezroczyste płytki się nacinają - są po to, by przyjmować na siebie ostrze wykrojnika, które przechodzi przez papier, tekturę i inne materiały. Wykrojnik gdzieś się musi zatrzymać i są to właśnie te przezroczyste płytki. Należy pamiętać, by wykrojniki znajdowały się między przezroczystymi płytkami a nie np. na platformach.
Proszę się nie przestraszyć, jeśli płytki (przezroczyste) zaczną się wyginać - to też normalne. Wystarczy je odwracać co jakiś czas, w momencie w którym zaczną się wyginać, nie w momencie, gdy wygną się mocniej.
Oczywiście przezroczyste płytki zużywają się po jakimś czasie. Czas zużycia zależy od częstotliwości wycinania.
*
"Witam serdecznie, zastanawiam się nad zakupem maszynki i wykrojników. Czy mogą mi Państwo doradzić? Czy jak kupię zestaw startowy Big Shot to muszę jeszcze dokupić jakieś płytki (czy mam tu już wszystko do wycinania i wytłaczania?) Czy może wystarczy maszynka w zestawie podstawowym? czy pasują do tej maszynki wykrojniki cottagecutz, memory box i marianne? pozdrawiam:)"
Wszystkie wykrojniki i foldery z naszego sklepiku pasują do BigShota chyba, że są za duże :) Należy pamiętać, że podstawowy Big Shot jest najmniejszą maszynką i choć większość wykrojników i folderów się do niego zmieści - na rynku są też wykrojniki i foldery o większych wzorach.
Niektóre wykrojniki mogą potrzebować dodatkowych płytek:
Np. cieniutkie wykrojniki mogą potrzebować adaptera Solo Wafer Die Adapter.
Do wykrojników, które dodatkowo wytłaczają, polecamy płytki Texturz - stosuje się je razem.
Nie są do dodatki konieczne. Maszynka ma w zestawie platformę oraz płytki Cutting Pads (te przezroczyste) i one wystarczają do wycinania wykrojnikami cienkimi, grubymi, do wytłaczania folderami.
Należy też pamiętać, że małe wykrojniki z serii Movers & Shaperz wycinają tylko kiedy są umieszczona na wykrojniku bazowym z tej samej serii lub na płytce Base Tray.
*
"Wykrojnik nie docina. Co robię nie tak?"
Nie można układać wykrojników tak, by jakiekolwiek ostrza były równoległe do wałków / linii styku. Wykrojnik należy układać tak, by na raz przez wałki przechodziła jak najmniejsza liczba ostrzy. Wzory, które mają dużo detali należy przekręcać przez maszynkę więcej razy, przy bardzo skomplikowanych wzorach zachodzi potrzeba obrócenia wykrojnika z papierem o 90 stopni między przekręceniami przez maszynkę. W razie wątpliwości proszę wysłać nam zdjęcie wykrojnika (strona z ostrzem) oraz wyciętego elementu, informację o ułożeniu wykrojnika w maszynce oraz elementach złożonej "kanapki", a będziemy radzić, co należy zrobić :)
*
Materiały, w których można wycinać/wytłaczać
* Tabelka pochodzi ze strony Sizzix: (źródło) i odradza wycinanie w piance i filcu innymi wykrojnikami niż grube jednak z doświadczenia wiemy, że cienkimi wykrojnikami o prostych kształtach z powodzeniem można wycinać w cienkim filcu i cienkiej piance.
balsa | √ | x | x | x |
cienki karton | √ | √ | √ | √ |
gruby karton | √ | x | x | √ |
tektura | √ | x | x | x |
korek | √ | x | x | x |
craft metal(taki jak z puszki aluminiowej) |
√ | x | x | x |
tkanina | √ | x | x | x |
filc | √ | √ / x * | √ / x * | x |
pianka (w tym foamiran) |
√ | √ / x * | √ / x * | x |
skóra | √ | x | x | x |
arkusze magnetyczne | √ | x | x | x |
folia metaliczna | √ | √ | √ | √ |
papier | √ | √ | √ | √ |
guma | √ | x | x | x |
folia termokurczliwa | √ | x | x | x |
kalka | √ | √ | √ | √ |
winyl | √ | x | x | x |
okleina drewniana | √ | x | x | x |
Pokaż więcej wpisów z
Styczeń 2018