Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Świąteczna wioska, czyli kalendarz adwentowy w innym wydaniu

2017-11-28
Świąteczna wioska, czyli kalendarz adwentowy w innym wydaniu
Witajcie :)
  
Grudzień już tuż, tuż, więc z czym innym mogłabym się z Wami dziś przywitać, jeśli nie swoim tegorocznym kalendarzem adwentowym?
Co roku staram się wykombinować coś nowego. W tym roku udało się zrealizować pomysł, który chodzi za mną już od kilku sezonów... i przyznam, że jestem zadowolona z efektu :P Bardzo chciałam zamiast jednego dużego domku ze skrytkami (który możliwe, że mieliście już okazję oglądać) zbudować tym razem... całą wioskę :D
No i zbudowałam!
 
Domki na upominki
 
A tak, pokrótce, to wyglądało:
Wszystkie elementy wycinałam z gładkiego białego, grubszego papieru (ale oczywiście można też skorzystać z kolorowych papierów scrapowych). Wymierzyłam w przybliżeniu wszystkie części, zrobiłam ich listę wraz z ilością sztuk i wreszcie rozplanowałam je na kartonach, by jak najefektywniej je wykorzystać.
 
Przybory niezbędne do wykonania kalendarza
 
Moje domki powstały przy użyciu mojego najnowszego, wyczekanego zestawu wykrojników firmy Tonic Studios: Tonic Studios - Gingerbread House. Ten konkretny już w sklepiku dostępny akurat nie jest, ale znajdziecie tam inne, równie fajne, wykrojniki do domków 3d - np taki. Oczywiście można również skorzystać z gotowych tekturek 3d, jeśli nie mamy czasu na wycinanie.
 
Dzięki wykrojnikowi przygotowanie baz pod domki było o wiele szybsze, niż gdybym cięła je ręcznie. Dodatkową pomocą była maszynka Big Shot Plus, która oferuje większe pole do wycinania niż zwykła, dzięki czemu można wycinać kilka wykrojników na raz i praca idzie o wiele szybciej, zwłaszcza, że część elementów musiała być wycięta po 48 razy, a niektóre nawet w jeszcze większej ilości, jak np "dachówki" na daszki, które wymyśliłam sobie w trzech warstwach po każdej stronie, co daje prawie 150 sztuk wycinanek... (więcej informacji o maszynkach znajdziesz tutaj: klik)
 
Maszynka Big Shot i wykrojniki
 
Kolejnym krokiem było oczywiście sklejenie wszystkich 24 domkowych baz. Domki sklejałam nieco inaczej niż zaplanował to producent wykrojników, dzięki czemu są one łatwe do wielokrotnego otwierania i zamykania, bez ryzyka ich uszkodzenia, a domek po zamknięciu nie ma widocznych żadnych elementów zamykających czy mocujących :)
 
Domki na prezenty
 
Przy pomocy wykrojnika brzegowego oraz nożyczek ozdobnych wycięłam też ozdobne paski mające imitować elementy więźby dachowej, a ozdobny narożnik ułatwił dla odmiany przygotowanie  małych daszków na drzwiami.
I pozostało już najprzyjemniejsze, czyli ozdabianie :) W moim zestawie było mnóstwo rożnych dodatkowych wykrojników do wycinania ślicznych ażurowych ozdób na ścianki, ja tym razem jednak z nich nie skorzystałam, wymyśliłam sobie słodką, cukierkową wioskę. Ścianki domków ozdobiłam panelami zabarwionymi przy użyciu akwareli; w ten sam sposób nadałam kolor mniejszym elementom, takim jak okna czy drzwi, oraz innym dekoracjom, np choinkom. Jednak zanim pomalowałam je farbą, przy pomocy płynu maskującego pokryłam je kropeczkami, tak samo, jak widać to na zdjęciu poniżej, na przykładzie choinek:
 
Choinki malowane akwarelami
 
Gdy płyn zasechł, użyłam akwareli i odłożyłam gotowe elementy, a kiedy były już suche - starłam czubkiem palca kropki z płynu, odsłaniając białe kropeczki - w moim zamyśle efekt miał się trochę kojarzyć z padającym śniegiem, a trochę wzmacniać jeszcze bardziej cukierkowy, słodki wygląd domków :)
Kilka domków ozdobiłam nieco inaczej, narysowałam 4 szablony w kształcie frontów kamieniczek i wycięłam je w papierze kraftowym. Ozdobiłam je białym żelopisem uzyskując efekt klasycznego piernikowego domku.
 
Fronty kamieniczek wykrojnik
 
Daszki wszystkich domków pokryłam pastą brokatową, dzięki czemu przepięknie się mienią, jak pokryte zmrożonym śniegiem. Narysowałam też i wycięłam dla kilku domków girlandy z lodowych sopli, które pokryłam dla odmiany pastą śniegową z brokatem. Kilka innych ozdobiłam "prawdziwymi" girlandami, i malutkimi bombeczkami, ponieważ starałam się, by domki były w miarę różnorodne. I gotowe! :)
 
Gotowe domki z wykrojników
 
Pozostało ponumerować i umieścić domki w docelowym miejscu, i już za kilka dni będzie można zacząć sprawdzać co dla nas Mikołaj zaplanował (bo w domkach, oprócz małego upominku, jak zawsze umieszczę też propozycje wspólnej zabawy czy wspólnych przygotowań do Gwiazdki na dany dzień, np pisanie listu do Mikołaja, ozdabianie choinki, wieczorny spacer i oglądanie świątecznej iluminacji ulic itd). U nas domki wylądowały na mojej drewnianej choince, która już od kilku lat wykorzystuję jako bazę do kolejnych kalendarzy adwentowych:
 
Kalendarz adwentowy w kształcie choinki
 
Kilka zbliżeń - bo nie jest łatwo oddać tak dużą rzecz ze szczegółami na jednej fotce :)
 
Świąteczne domki na prezenty
 
Kalendarz adwentowy handmade
 
Otwieranie, jak widać, jest bezproblemowe :)
 
Prezent świąteczny
 
Mam nadzieję, że spodobał Wam się efekt, bo ja i najmłodsi domownicy (i ci starsi też!) jesteśmy z  tegorocznego kalendarza zadowoleni i nie możemy się już doczekać otwarcia pierwszego domku!
Pozdrawiam,
Ushii
 
 

Poniżej znaleźć można linki do serii, gdzie znajdują się m.in. wykrojniki, stemple, zimowe kwiaty (i inne), 
które pozwolą stworzyć niepowtarzalne świąteczne i zimowe projekty!

Boże Narodzenie <              > Zima <              > Pudełka i exploding box <

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017

Użyte w projekcie

pixel